Straipsniai

peiliai

Peiliai

Peiliai

 

Virėjai, tiek profesionalai, tiek ir mėgėjai, visada nori gaminti skaniai. Tam jiems reikia ne tik įvairių produktų, bet ir gerų peilių.

BergHOFF®  peilių sudėtis dažiausiai būna X50CrMoV15 arba X30Cr14.  Apskritai galima sakyti, kad  peiliai yra pagaminti iš plieno, geležies ir anglies lydinio. Tačiau šio lydinio sudėtyje gali būti ir kitų elementų, kurie peiliams suteikia papildomų savybių. Rankena gali būti pagamina iš sintetinės medžiagos, nerūdijančio plieno ar (gana retai) iš medienos. Rankenos iš sintetinių medžiagų, pavyzdžiui, ABS, PP, POM ir TPR yra higieniškos, patogios naudoti, nes neslysta, lengvos. Medinės rankenos nerekomenduojamos dėl higienos.

Peilių priežiūra

Peilius valykite iš karto po naudojimo, nes vaisių ar daržovių sultys, esančios maisto produktuose, gali veikti kaip rūgštis, dėl to gali atsirasti dėmės. Dėmes nuo peilių galima pašalinti įprastu valikliu, skirtu metalui. Peilius ir žirkles po naudojimo nedelsiant nuplaukite rankomis po šiltu tekančiu vandeniu, jeigu reikia su švelniu plovikliu.  Galima plauti tik rankomis, nes plovikliai, kurie dedami į indaplovę, gali pažeisti ir atšipinti peilius.

Peilių nemeskite ir nemerkite  į vandenį, nes galite nepamatyti, kaip saugiai išimti. Taip išvengsite susižalojimų. Po to, kai peilius nuplausite, minkšta šluoste nusausinkite peilius neaštriu peilio kraštu nuo rankenos link smaigalio. Jokiu būdu nelieskite rankomis peilio pjovimo krašto (ašmenų) ir netikrinkite peilio aštrumo. Siekdami išvengti susižalojimų, nepalikite peilio ant karšto paviršiaus ir kitų karščio šaltinių. Nepjaustykite peiliais kaulų (šis reikalavimas netaikomas specialiam peiliui kaulams).

Peilių saugojimas

Tinkamas peilių saugojimo būdas ne tik užtikrina saugumą, bet taip pat išsaugo peilių aštrumą. Geriausia peilius laikyti dėkle/ stove. Tai patogu, saugu ir higieniška. Peilių rinkiniai dažniausiai parduodami su dėklu/ stovu, bet jeigu Jūs įsigijote peilius atskirai (po vieną), peilių dėklą/ stovą galite nusipirkti atskirai. Jei Jums nepatinka apkrautas stalviršis, galite įsigyti sudedamą dėklą, kuris puikiai telpa į stalčių.

Jei Jūs laikote peilius stalčiuje, laikykite juos atskirai nuo kitų virtuvinių reikmenų. Peilių laikymas kartu su kitais virtuvės įrankiais gali juos sugadinti – atšipinti. Stalčiuje peilius laikykite tik dėkle. Išimdami įrankius, kurie guli šalia peilių, Jūs galite susižeisti. Tam naudokite specialius krepšelius, dėklus saugojimui.

Paviršiai pjaustymui

Pjaustydami ar kapodami visada naudokite pjaustymo lentelę. Medinės, bambukinės ar iš sintetinės medžiagos (polipropileno) pagamintos lentelės geriausiai apsaugos Jūsų peilius nuo pažeidimų ir jie ilgiau išliks aštrūs.

Venkite pjaustyti ant keraminių, stiklinių ar metalinių paviršių, nes peiliai labai greitai atšimpa. Ypatingą dėmesį skirkite šių pjaustomų paviršių priežiūrai. Iš karto išplaukite lentelę po žuvies, vištienos ar mėsos pjaustymo. Lentelės yra skirtingų spalvų, medžiagų, dėl to patogu atskirti, kokiam produktui pjaustyti yra skirta lentelė. Taip Jūs lengvai atskirsite, pvz. ant kurios lentelės pjaustote daržoves, o ant kurios – vištieną. Naudodami skirtingas lenteles, įrankius, Jūs užkirsite kelią bakterijų plitimui per užterštus įrankius, paviršius ir rankas.

Atsargumo priemonės

Laikinai nenaudojant peilio, dėkite matomoje vietoje peilio rankena į save ir jokiu būdu ne ant stalo krašto. Turite būti tikri, kad peilis nenukris ant grindų.  Peilį imkite tik už rankenos. Visada naudokite tinkamą peilį – daržovėms, mėsai, žuviai, šaldytiems produktams, duonai yra sukurti specialūs peiliai, kurie labai skiriasi savo struktūra ir dydžiu.  Visada pjaukite kryptimi nuo savęs, tam, kad išvengtumėte susižalojimų, jei peilis išslystų iš rankos. Peilius plaukite atskirai nuo kitų indų ir įrankių. Jokiu būdu nedėkite peilių į vandenį. Laikykite peilius vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Galandimas. Aštriais peiliais naudotis saugiau, nes pjaustant nereikia naudoti daug jėgos. Norint prapjauti produktą, daug daugiau jėgų reikia, kai peilis yra neaštrus. Naudojant neaštrų peilį, gali įvykti nelaimė – peilis gali išslysti ir sužeisti. Jei peiliai yra kietesnio plieno, geriau naudoti metalinį ar „deimantinį“ gąlastuvą, o minkštesnio plieno peiliams – keraminį.

Teisingai ir gerai pagaląsti peilį galima plieniniu galąstuvu (brūžikliu).  Pridėkite peilio ašmenis prie brūžiklio smaigalio maždaug 20 laipsnių kampu. Braukite žemyn per brūžiklį, apibrėždami nedidelį lanką. Tokį pat veiksmą pakartokite iš kitos brūžiklio pusės, kad pagaląstumėte kitą ašmenų  pusę. Pakartokite šį veiksmą 5-10 kartų, pakaitomis keisdami kairiąją ir dešiniąją ašmenų puses. Labai svarbu  išlaikyti 20 laipsnių kampą ir brėžti lanką nuo peilio rankenėlės iki pat peilio smaigalio. Šio veiksmo atlikimo greitis visai nesvarbus.  Svarbu  neleisti peiliui visiškai atšipti.

 

 

keptuvės

Keptuvės

Keptuvės

Prieš pirmą naudojimą:

Ÿ Išpakavę virtuvės reikmenis, išplaukite juos šiltame, muiluotame vandenyje su minkšta kempinėle. Kruopščiai išskalaukite ir nusausinkite minkšta šluoste.

Ÿ Prieš pradedant gaminti: pakaitinkite keptuvę žemoje temperatūroje (nustatę minimalią kaitrą), ištrinkite nesvylantį paviršių augaliniu aliejumi ir leiskite keptuvei atvėsti. Tuomet nuvalykite aliejų su popieriniu rankšluosčiu. Taip lengvai padengsite paviršių ir užtikrinsite dangos savybes. Taip galite daryti periodiškai arba kiekvieną kartą prieš padedant indus ilgesniam laikui.

Priežiūra ir valymas:

Ÿ Keptuvę plaukite po tekančiu vandeniu tik tada, kai ji visiškai atvėsusi.

Ÿ Keptuvės su padengimu negalima plauti indaplovėje, tačiau dangą labai paprasta prižiūrėti: pakanka greitai išplauti rankomis.

Ÿ Po kiekvieno naudojimo išplaukite keptuvę rankomis, jeigu reikia su indų plovikliu, skirtu plauti rankomis. Būkite tikri, kad nenaudojate stiprių plovimo priemonių, kurių sudėtyje yra citrinos rūgšties arba chloro baliklio. Naudokite šiltą, muiluotą vandenį ir kempinėlę arba šluostę. Nenaudokite kietų ar aštrių šveistuvų, orkaičių valiklių ir visų valiklių, kurie turi abrazyvinių dalelių ir kurių sudėtyje yra chloro baliklio arba citrinų rūgšties. Išskalaukite šiltame vandenyje ir nedelsiant nusausinkite su minkšta šluoste.

Ÿ Po naudojimo visada išplaukite indą, nes kitu atveju likę maisto likučiai kitą kartą gaminant trauks maistą prie dugno.

Ÿ Jei susiduriate su prilipusio maisto problema, įpilkite vandens, leiskite išbrinkti šiek tiek pakaitinant indą su vandeniu ant žemos viryklės kaitros (neleiskite vandeniui užvirti). Nenaudokite metalinių įrankių.

Ÿ Jeigu puodus ir keptuves laikote kartu, būtinai tarp jų įdėkite rankšluostuką taip neleidžiant aukščiau esančiam indui braižyti žemiau esančio indo paviršiaus.

Ÿ Nenaudokite indų maisto laikymui. Indai turi būti švarūs ir tušti, kai jų nenaudojate.

puodai

Puodai

Puodai

Pas mus rasite žinomiasių prekinių ženklų puodus ir puodų rinkinius. Greitas bei nemokamas pristatymas, patogūs atsiskaitymo būdai. Internetu pirkti pigiau.

BERGHOFF

Kompanija BergHOFF gamina virtuvės ir stalo serviravimo produktus jau daugelį metų. Veiksmingas garsų dizainerių, technikų ir tarptautinių partnerių daugiau kaip iš 50 šalių bendradarbiavimas leidžia pasiūlyti savo klientams BergHOFF aukštos kokybės produktus už prieinamą kainą.

Berghoff puodai– super kokybė už gerą kainą. Parduodame Berghoff virtuvės indus bei aksesuarus. Peilių rinkiniai, puodai, puodų rinkiniai, virtuvės įrankiai, prieskonines, kepimo formos, kavinukai, kavinukas, arbatinukas, virdulys, virduliai, stalo įrankiai, termosai, termosas, silikonines kepimo formos, kepimo forma.

Berghoff indai yra higieniški ir nesuteikia gaminamam maistui metalo skonio. Jame galite laikyti maistą.
Nerūdijančio plieno lydinys 18/10 iš tikrųjų yra lydinys, kurio sudėtyje yra didesnis chromo ir nikelio kiekis. Jo išskirtinis bruožas yra didelis tankis – apie 7,8g/м3. Dėl to puodo paviršiuje beveik nėra mikroporų, o tai reiškia kad purvui ir mikrobams tiesiog nėra kur kauptis Be to, toks plienas yra labai kietas ir atsparus mechaniniams pažeidimams. Nebus rūdžių ir korozijos. Ekologiniu požiūriu šis inertinis metalas nusipelno visų pagyrimų. Aukštos kokybės žaliavos ir kokybės tikrinimo procesai garantuoja ilgą produkto tarnavimo laiką.

MAESTRO

Per 10 darbo metų mūsų asortimentą sudaro apie 1500 prekių pavadinimų.
Visi gaminiai yra ne tik gražūs, bet ir patogūs bei funkcionalūs.
Mus žino, gerbia bei vertina mūsų partneriai ir vartotojai.

Mes visada laiku reaguojame į rinkos pokyčius bei reikalavimus ir gaminame modelius, galinčius patenkinti pačių reikliausių bei griežčiausių vartotojų lūkesčius.

Mūsų produkcija yra paklausi dėl savo ergonomiškumo ir funkcionalumo.
Svarbu pabrėžti, kad elektriniai prietaisaiindai ir aksesuaraigaminiai iš porceliano ir keramikos, taip pat indai iš karščiui atsparaus stiklo, yra skirtingų kainų kategorijų – aukštą, vidutinę ir žemą.
Todėl žmonės, gaunantys skirtingas pajamas, už jiems priimtiną kainą gali įsigyti prekes, pagamintas iš aukštos kokybės medžiagų.

Kompanija „Fill Maestro“ rūpinasi savo vartotojų sveikata ir saugumu, todėl visa prekinio ženklo pristatoma produkcija yra sertifikuota. Prekių kokybė, kainų stabilumas, nuolatinis asortimento papildymas ir užtikrinimas, modelių kūrimas, tobulinimas ir platus pasirinkimas, darbuotojų profesionalumas – tai, kas sudaro prekinio ženklo Maestro sėkmę.

Mes siekiame namų ruošos darbus paversti kūrybingu, įvairiapusišku ir dinamišku procesu, kurio metu kiekvienas gali atskleisti savo sugebėjimus.
Pagrindinis mūsų darbo vertinimo kriterijus – Jūsų pripažinimas ir pasitenkinimas mūsų produkcija.